Prasa

L'EspressoL’Espresso|”La Polonia salvata dalle donne”In un paese sempre più xenofobo e autoritario, un nuovo movimento femminista rappresenta la resistenza politica e culturale

EX LIBRISEX LIBRIS|”Катажина Бонда: «Зло – это не сила. Это – слабость»”Гениально написанное произведение часто становится пророческим и неотвратимым образом воплощается в жизнь. Талантливый писатель через свое творчество ищет ответы на вопросы, которые обычно люди себе даже боятся задать.

GlamourGlamour|”Najtrudniejszy pierwszy krok”Jak zacząć pisać książkę?

KonceptKoncept|”Bądźcie poetami i generałami w jednym”O pisarskiej intymności, żelaznej konsekwencji i świrach w głowie w rozmowie z Marcinem Malcem opowiada królowa polskiego kryminału, Katarzyna Bonda.

esquireEsquire|”Zbrodnia za milion”W Polsce wyrosło pokolenie pisarzy, które znalazło klucz do serc i portfeli czytelników. To autorzy kryminałów.

elleElle|”Krok w mrok”Czasami wystarczy drobiazg: charakterystyczne ułożenie ciała, kropla krwi, kształt plamy na miejscu zbrodni.

cosmopolitanCosmopolitan|”Moje życie kulturalne”Bestsellerowa pisarka Katarzyna Bonda zdradza nam, jak ładuje swoje intelektualne baterie.

twój stylTwój Styl|”Łapa w łapę”Oduczy cię egoizmu, bezinteresownie ucieszy się na twój widok, rozśmieszy, gdy jest ci źle. Pies awansował do rangi naszego przyjaciela i terapeuty.

gazeta wyborcza białystokGazeta Wyborcza Białystok|”Sasza to Amazonka. Znam wiele takich kobiet”Władze miast z całego kraju pragną mnie skorumpować, bym osadziła tam akcję, zgadzają się na podkładanie trupów, ujawnianie machlojek, a Hajnówka ma to za darmo – mówi Katarzyna Bonda.

kurier porannyKurier Poranny|”Czuję się stuprocentową Polką, choć moja polska krew nie jest czysta”O dzieciństwie i dorastaniu w Hajnówce, młodzieńczych marzeniach, początkach kariery dziennikarskiej w Białymstoku, impulsie do pisania kryminałów opowiada pisarka Katarzyna Bonda.

Buch aktuellBuch Aktuell|”Der Rache langer Atem”Katarzyna Bonda zählt in Polen ze den erfolgreichsten Autorinnen der Gegenwart. Entersprechend stürmte ihre Thrillerserie um die Profilerin Sasza Załuska sämtliche Bestsellerlisten.

buchreportBuchreport|”Ihr Name ist Bonda. Katarzyna Bonda”Ein Thriller der Extraklasse von Polens erfolgreichster Krmiautorin.

wysokie obcasyWysokie Obcasy|”Czytaj modę”Katarzyna Bonda – ciało musi być wolne.

b2VIVA|”Nie jestem Bondem”Nazywają ją „Królową kryminałów”. Jest dowodem na to, że na pisaniu można zarobić. I że ładna blondynka może odnaleźć się w świecie zbrodni. Skąd się wzięła Katarzyna Bonda, kim jest naprawdę i jakie skrywa tajemnice, sprawdza Katarzyna Piątkowska.

b2Playboy|wywiadGrzeczna dziewczynka, co Vadera słuchała. Niedoszła pianistka, która próbowała być siatkarką. Kobieta nie wyobrażająca sobie życia bez przeklinania i palenia. Królowa lubiąca mieć wszystko pod kontrolą. A do tego wielbicielka nóg, ale niekoniecznie swoich. Z nami rozmawia o kasie i zbroi w kontaktach ze światem zewnętrznym.

b2Newsweek|”Królowa kryminałów i dziewczyna z Hajnówki”Na zdjęciach wygląda poważnie i niedostępnie. „Awanturnicza, nieobliczalna, niebezpieczna” pod takim hasłem odbywają się spotkania z Bondą i zawsze na sali jest komplet. Ale to tylko pół prawdy o najpopularniejszej autorce kryminałów.

mwmMuzyka w mieście|”Pisanie jak muzyka”Mówi się o niej „królowa polskiego kryminału.” Nic dziwnego, powieści Katarzyny Bondy dawno już osiągnęły ponadmilionowy nakład.

b2Wysokie Obcasy|”Kobiety wpływowe”Naukowczynie, pisarki, polityczki, sportsmenki, aktywistki, kobiety biznesu, obrończynie praw człowieka. Oto 50 kobiet, które zmieniają Polskę.

b2Książki. Magazyn do czytania|”Mordercy nie mają świąt”Inne opowiadanie wigilijne tylko w książkach.

b2enter the Room|”Reading room: Katarzyna Bonda”Uwielbiam papier: trzymać go w rękach, męczyć i dręczyć, znaczyć, obdzierać, zasypywać piaskiem, kawą, moczyć, czytając w wannie. Taka książka jest wtedy moja, już nie mogę jej nikomu dać, bo jest tak zniszczona. A ja nie lubię moich książek pożyczać” – mówi Katarzyna Bonda. Sprawdzamy, co na swoich półkach z książkami ma królowa polskiego kryminału

b2Polska The Times|”Moje książki to nie są kryminały”Autorka popularnych powieści mówi o pisaniu, swojej bohaterce Saszy i o tym, kto jest jej prawdziwym przyjacielem.

b2Wysokie Obcasy Extra|”Nigdy nie palę idącByłam pewna, że zostanę pianistką. Aż któregoś dnia nauczycielka fortepianu powiedziała „Wiesz Kasiu, są różne dziedziny sztuki, może Ty byś zajęła się fotografią, to może być ciekawe. Ryczałam jak zwierzę.

b2Gazeta Wyborcza – Magazyn świąteczny|”My ze spalonych wsi”Sąsiad dziadka donosi na milicję, gdzie siedzą leśni, bo albo on, albo jego. „Bury” zabija babcię, bo albo on, albo jego. Synowie i wnuki pamiętają, ale ciszej jedziesz, dalej będziesz. Za trudne to wszystko, łatwiej wołać: „Cześć i chwała bohaterom!”

b2Sens|”Katarzyna Bonda: Jak myśli morderca?”Co ma kryminał do psychologii? Czego nie wiemy o przestępcach i o sobie? Katarzyna Bonda i Katarzyna Droga rozmawiają o rodzinnych tajemnicach, strachu i zbrodni. A że obie Kaśki są z Podlasia, mówią też o blokadach, ale i sile dziewczyn z prowincji.

b2Pocisk|”Chcesz pisać książki? Przygotuj się na dziesięć lat biedy”O przedostawaniu się ze świata dziennikarskiego do pisarskiego i początkach powstawania bohatera literackiego – profilera kryminalnego – opowiada Katarzyna Bonda

b2Przegląd|”Dostałam wyrok w zawieszeniu”Zrobiłam rewolucję w prozie kryminalnej i ludzie to kupili.

b2Harper’s Bazaar|”Dziewczyna od pisania”Katarzyna Bonda jest dzisiaj najgorętszą polską autorką powieści kryminalnych. Kolejne części jej serii książek o profilerce Saszy Załuskiej staję się bestsellerami, zanim jeszcze znajdą się w księgarniach. Jak właśnie wydany „Okularnik”.

b2Tygodnik Powszechny|”Wyjmuję trupy z szafy”W niecały miesiąc sprzedano 52 tys. egzemplarzy „Okularnika”. To znaczy, że w Polakach jest głód prawdy. Oni bez problemu łykają te moje osiemset stron!

b2Twój Styl|”Wystarczy być najlepszym”Niech nikogo nie zwiedzie wygląd słodkiej blondynki. Katarzyna Bonda to osoba, która siada oko w oko nawet z zabójcą. Kiedyś dziewczyna z prowincji, dzisiaj sławna pisarka. Ale ona nadal nie wstydzie się swojej Hajnówki, bo pochodzenie dało jej siłę. Śmieje się tylko, kiedy słyszy o sobie „królowa polskiego kryminału”. Bo swoją pracę porównuje raczej do… przewalania węgla.

b2Dziennik Łódzki|”Trup mnie specjalnie nie interesuje. Ważniejszy jest klimat opowieści”Zanim książka powstanie, Katarzyna Bonda „obwąchuje” miasto, w którym ma rozgrywać się akcja, poznaje jego mroczną twarz, przygląda się ludziom, sporządza bogatą dokumentację, zaraża się klimatem miejsc. A potem tworzy bestsellerową powieść kryminalną.

b2Książki. Magazyn do czytania|”Sześć metrów pod psem”Orbitowski: „A gdybyś miała mnie zabić, jakbyś to zrobiła?” Bonda: „Nie byłoby łatwo, trudno jest umrzeć z ręki amatora. Spory z ciebie chłop, sama bym nie dała rady ani cię skasować, ani pozbyć się zwłok”..

b2Kaleidoscope|”Klopsy i pranie? Nie dla mnie”Każdy z jej kryminałów osiąga rekordowe, ponadstutysięczne nakłady. Nic dziwnego, że została okrzyknięta „Polską Królową Kryminału”. Właśnie zainteresował się nią świat. Oto Katarzyna Bonda, pisarka.

b2Duży Format|”Aniołów nie ma”Bonda: „Aniołów nie ma. Jeśli chcesz pokazać dobro i zło, musisz sięgnąć po drugie”.

b2Polska the times|”Polscy profilerzy”Jeszcze dziesięć lat temu profilerów-policyjnych psychologów śledczych – traktowano jako wróżbitów. Dziś chyba każdy słyszał o Bogdanie Lachu. Mało kto jednak wie, że polskich profilerów odkryła i spopularyzowała autorka powieści kryminalnych Katarzyna Bonda.

b2Polityka|”Kryminału się nie wymyśla”Rozmowa z pisarką i dokumentalistką Katarzyną Bondą o zawodzie profilera, morderczyniach i zainfekowaniu zbrodnią.

polska the thimesPolska The Times|”Zbrodnia to nic nadzwyczajnego”Na starcie wszyscy jesteśmy dobrzy. Potem inni zawsze poddają nas obróbce. Każdy z nas nosi w sobie zapalnik – mówi pisarka powieści kryminalnych Katarzyna Bonda w rozmowie z Anitą Czupryn.

b2LAMPIONY POP UP STOREPo raz pierwszy premiera książki zyskała tak spektakularną oprawę. „Lampiony” Katarzyny Bondy, zadebiutowała w LAMPIONY POP UP STORE by Empik, księgarni z dziesięcioma tysiącami egzemplarzy tylko jednego tytułu.

b1„Lampiony” Katarzyny Bondy. Kryminał awanturniczyZnana z precyzyjnych i długotrwałych dokumentacji Bonda i tym razem odrobiła lekcję. Czytelnik może odnieść wrażenie, że w „Lampionach” chciała umieścić wszystko, czego się o Łodzi dowiedziała.

b6Katarzyna Bonda/wywiadJak pożerający ogień potrzebuję zawłaszczyć teren, w którym się znajdę. W taki sposób robię dokumentację do powieści, w taki sposób też piszę. Powiedziałabym – ostateczny – mówi pisarka Katarzyna Bonda.

b5Lektura „Lampionów” była sprawą oczywistąPo lekturze Lampionów utwierdziłam się w przekonaniu, że Katarzyna Bonda nie jest po prostu autorką świetnych kryminałów. Jej powieści, przynajmniej te wchodzące w skład tetralogii o Saszy Załuskiej, to znacznie wykraczają poza ramy tego gatunku. Intryga kryminalna i ściganie sprawców przestępstwa to jedynie jeden z ich elementów…