E2rd

e2rd-okaldka-press-pop
E2rd
Katarzyna Bonda
Czy można zaprzyjaźnić się z… rysunkiem i przeżywać z nim niezwykłe przygody? Tak, jeśli ma się wrażliwość dziecka i łatwość przyjmowania rzeczy takimi, jakie są. Wtedy nawet naszkicowany chłopiec stanie się prawdziwym przyjacielem, a niecodzienna z pozoru relacja przerodzi się w silne więzy, wszystko stanie się możliwe i prawdopodobne – zarówno wniknięcie do świata książki, jak i kosmiczna podróż, pokonanie własnych lęków, jak również zrozumienie cudzych postaw i ograniczeń.
Tytułowy E2rd to chłopiec narysowany kiedyś przez dziecko na ścianie za szafą – w tajemnicy przed dorosłymi nietolerującymi „bazgrania”. E2rd spędza tam całe swoje życie, aż któregoś razu odkleja się od ściany i ożywa. W tym samym dniu, kiedy to się staje, w wyniku zbiegu okoliczności poznaje Marka, dziesięciolatka, i odtąd zaczyna się ich relacja, która z czasem przeradza się w przyjaźń.
Ta historia to nie tylko zapis niezwykłych zdarzeń będących udziałem obu bohaterów, to również refleksyjne spojrzenie na świat ludzi dorosłych, ciekawa obserwacja zbiorowych zachowań, typowych reakcji będących wynikiem wejścia w określoną rolę. „E2rdowi” udaje się uchwycić i pokazać ten moment, kiedy dzieci są jeszcze dziećmi, choć już świadomie i krytycznie widzą świat dorosłych, kiedy kształtują się ich postawy. I jeśli nie zapomną, jakie uczucia towarzyszyły ważnym wydarzeniom w dzieciństwie, jest szansa, że ocalą w sobie wrażliwość i wniosą ją do dorosłego życia. To również opowieść o tym, jak ważna jest potrzeba zrozumienia i akceptacji, jak różne okoliczności, zdarzenia, a w szczególności nastawienie do nich może kształtować rozmaite postawy, jak zwyczajność może zamienić się w niezwykłość, a nawet bohaterstwo. Wszystko to podane jest w sposób naturalny i lekki, bez cienia odstręczającego dydaktyzmu.
Niecodzienna, wciągająca i zabawna opowieść o przyjaźni tytułowego E2rda – postaci rysunkowej – i Marka – chłopca ze świata realnego – to efekt twórczych działań podjętych przez znanych i cenionych autorów sztuk teatralnych, scenariuszy, książek dla dzieci i dorosłych. Wszyscy, zachowując charakterystyczny dla siebie styl, czerpiąc z własnej wrażliwości i wyobraźni, stworzyli spójną i dynamiczną opowieść o rodzącej się przyjaźni, pełną przygód i niespodziewanych zwrotów akcji.
Recenzja: Anna Stasiak
—————————
Wiadomo, że w cieniu starych szaf czekają na nas przygody i wystarczy spojrzeć badawczym wzrokiem dziecka, by natychmiast je tam odnaleźć. Tym razem jednak szafa ukryła przed nami coś znacznie ważniejszego. Czeka tam na nas przyjaciel. Ma na imię E2rd i chociaż nie jest zwyczajnym chłopcem, choć mało kto by w niego uwierzył, jest prawdziwy. Przekonasz się o tym, Czytelniku, gdy tylko otworzysz tę książkę.
„E2rd” to pozycja ze wszech miar niezwykła. Grupa topowych pisarzy zwarła bowiem szyki i wspólnie stworzyła książkę, jakiej na rynku jeszcze nie było. Każdy rozdział dopisywał kolejny z autorów we właściwym dla siebie stylu. Z tej różnorodności zrodziła się pouczająca opowieść, porywająca czytelnika w świat dziecięcej fantazji. Dziewięcioro pisarzy spisało historię, którą ubarwiły dodatkowo ilustracje Jaśminy Parkity. Czegoś podobnego świat jeszcze nie czytał!

Autorzy: Katarzyna Bonda, Sylwia Chutnik, Julia Holewińska, Kamil Niewiński, Daniel Odija, Malina Prześluga, Piotr Rowicki, Przemysław Rozenek, Maria Wojtyszko
Ilustracje: Jaśmina Parkita
Wydawca: Tashka
Data premiery:
Liczba stron: 84

Tekst: wydawnictwo TASHKA
Źródło opisu: http://tashka.pl/produkt/e2rd/