Książki dokumentalne - Katarzyna Bonda - Oficjalna strona

Przejdź do treści
Polskie morderczynie
Katarzyna Bonda

Powstała, żeby pokazać, że nic nie jest czarno-białe, w każdym z nas jest agresja, a bariera pomiędzy nami a bohaterkami tej książki jest płynna.
Pomysł napisania książki zrodził się kilka lat temu, kiedy jej autorka, Katarzyna Bonda, pracowała jako sprawozdawca sądowy w jednym z ogólnopolskich dzienników. Przed warszawskim sądem toczyło się właśnie kilka procesów kobiet oskarżonych o zabójstwo.
Media wykreowały ich wizerunek – złych, zdegenerowanych, pozbawionych ludzkich uczuć, bezlitosnych bestii w ludzkiej, często pięknej, skórze. Pochodzą z różnych domów,  zabiły z różnych motywów, mają odmienne osobowości, wiek i wygląd zewnętrzny.
Autorka, szukając odpowiedzi na nurtujące ją pytania – Jak to możliwe, że te kobiety wzięły udział w tak brutalnych zbrodniach, same zabiły albo wszystko ze szczegółami zaplanowały, a do wykonania morderstwa posłużyły się rękami mężczyzn? Jakie są? Dlaczego? Co wyróżnia je spośród innych kobiet? Skąd wzięła się ich agresja? – przeprowadziła w ciągu dwóch lat wiele kilkugodzinnych wywiadów z każdą z bohaterek tej książki. Zbrodnia podzieliła ich życie na dwie części. I tak też autorka starała się pokazać morderczynie. Nie chce ich usprawiedliwiać,
wybielać, udowadniać, że nie ma w nich zła. Postanowiła dać prawo wypowiedzi każdej z nich.
Wiele z tych kobiet po raz pierwszy udzieliła wywiadu, którego odmawiały dziennikarzom latami.
Mówią o różnych aspektach życia kobiety: miłości, macierzyństwie, pieniądzach, marzeniach, śmierci…
Ich zbrodnie zaś  poznajemy z rozdziałów sporządzonych na podstawie akt sądowych, które
autorka przeczytała i na ich podstawie wszystkie historie starała się opisać rzetelnie i bez emocji.

Seria: dokument kryminalny
Wydawca: MUZA SA
Pierwsze wydanie: Videograf
Data premiery: 05.02.2013
Liczba stron: 400
 
www.katarzynabonda.pl

 
Zbrodnia niedoskonała
Katarzyna Bonda

Zbrodnia niedoskonała to książka oparta na autentycznych sprawach, przydatna zarówno dla profesjonalistów, jak i dla szerszego grona czytelników.

Pytanie: „Czy istnieje zbrodnia doskonała” zadają sobie od wieków kryminolodzy, wiktymolodzy, psychologowie, policjanci, a nawet autorzy powieści kryminalnych. Katarzyna Bonda i Bogdan Lach udowadniają, że zbrodnia doskonała nie istnieje. Są tylko nieskutecznie działające organy ścigania, popełniający błędy lub bezsilni policjanci, prokuratorzy i sędziowie oraz źle zabezpieczone dowody. Każda sprawa, nawet ta sprzed lat, ma szansę znaleźć swój finał w sądzie. A jeśli na początku śledztwa zaangażuje się do niej profilera, wyjaśnienie jest niemal gwarantowane. Bogdan Lach jest jednym z najlepszych polskich specjalistów w tej dziedzinie. Razem z dziennikarką Katarzyną Bondą stworzyli fascynującą opowieść o poszukiwaniu śladów niedoskonałości zbrodni. Szczegółowe opisy przypadków, w których polski profiler sporządzał portrety psychologiczne nieznanych zabójców, znakomicie ilustrują prezentowaną przez niego wiedzę teoretyczną. Mamy nadzieję, że poznawanie procesu tworzenia profilu, śledzenie toku myślenia eksperta podczas
analizy dowodów i tropów zainteresuje wielu czytelników. Zapraszamy do lektury.
Największe zagadki kryminalne ostatnich lat rozwiązane przez polskiego profilera.

Współautor: Bogdan Lach
Seria: dokument kryminalny
Wydawca: MUZA SA
Pierwsze wydanie: Videograf
Data premiery: 10.06.2015
Liczba stron: 400
 
www.katarzynabonda.pl

 
Motyw ukryty
Katarzyna Bonda

Wstrząsające zbrodnie. Prawdziwe historie.
Autorka bestsellerowych powieści kryminalnych Katarzyna Bonda i wybitny profiler dr Bogdan Lach przedstawiają najciekawsze sprawy z archiwum policyjnego psychologa śledczego.
Autorzy krok po kroku prowadzą czytelników przez kolejne etapy poszukiwań sprawców zbrodni. Znajdują dowody lub zbierają dane wiktymologiczne tam, gdzie na pierwszy rzut oka ich nie ma. Demaskują tajemnice z pozoru zwykłych ludzi, którzy okazują się przestępcami. Dzięki umiejętnościom i pracy profilera winowajcy odpowiedzą za popełnione zbrodnie.
„Jeden z najbardziej intrygujących reportaży kryminalnych, jakie czytałem.”
Michał Fajbusiewicz, Dziennikarz telewizyjny, autor i prowadzący „Magazyn kryminalny 997”

„Współpraca Bogdana Lacha – najlepszego polskiego profilera, z Katarzyną Bondą – wybitnym dziennikarzem śledczym, po raz kolejny zaowocowała bestsellerem. Książkę czyta się z zapartym tchem, ponieważ rzeczywistość kryminalna tworzy najlepsze scenariusze.”
dr Jerzy Pobocha, Prezes Polskiego Towarzystwa Psychiatrii Sądowej

Fascynujący, ale i przerażający świat zbrodni widziany oczami profilera. Motyw ukryty to literatura faktu wzbogacona o unikatową wiedzę z pogranicza psychologii i kryminalistyki. Dla profesjonalistów i miłośników dobrych kryminałów.
prof. dr hab. Ewa Gruza Profesor nauk prawnych, profesor nadzwyczajny w Katedrze Kryminalistyki Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego

Bardzo ważna książka, wstrząsająca, prawdziwa i promująca bardzo ważną dziedzinę – psychologię śledczą. Najbardziej znany i doświadczony profiler w Polsce, dr Lach, postanowił opisać nie tylko swoją pracę, ale przede wszystkim metody analizy danych niezbędnych podczas tworzenia profili. Pomimo że przypadki opisane w tej książce mogą szokować, czyta się ją lekko i szybko. Rekomenduję tę książkę wszystkim, którzy interesują się psychologią, kryminologią, psychokryminalistyką, resocjalizacją i socjologią.
prof. Daniel Boduszek Psycholog kryminalny University of Huddersfield & Uniwersytet SWPS

Bo nie chodzi tylko o to, by gonić za sprawcą, ale także o to, by poznać motyw! Szczególnie w sprawach zaginięć i tych, gdzie popełniono „grzech pierwszej wersji”. Świetnie napisana książka, wartka akcja, frapujące sprawy kryminalistyczne!
dr Joanna Stojer-Polańska Doktor prawa, wykładowca na Uniwersytecie SWPS oraz w PWSZ w Raciborzu

„Wciągająca od pierwszych zdań! Lepsza od niejednej powieści kryminalnej, bo opisująca prawdziwe historie! To książka, którą musi przeczytać każdy pasjonat zagadek kryminalnych.”
Monika Prześlakowska, Autorka podcastu „Kryminalne historie”

„Na tę książkę czekałam wiele lat. Po premierze Zbrodni niedoskonałej i Pol­skich morderczyń miałam głód reportażowego dzieła Katarzyny Bondy i na­reszcie się doczekałam. Mamy okazję przyjrzeć się zbrodni z bliska, poznać jej kontekst i zobaczyć, że jej początek sięga czasem wielu lat wstecz. Motyw ukryty obnaża prawdziwe oblicze zbrodni: bezsensownej, brutalnej, ohydnej i drastycznej, i daje odpowiedź na pytanie: co musi się stać, by człowiek był w stanie odebrać komuś życie.”
Justyna Mazur, Autorka podcastu „Piąte: nie zabijaj”

Formuła książki pozwala nam poczuć się tak, jakbyśmy byli członkami ekipy śledczej – dostajemy solidną dawkę cennej profilerskiej wiedzy i uczestniczy¬my w autentycznych sprawach. Katarzyna Bonda i Bogdan Lach to doskonale uzupełniający się duet! (a wiemy co nieco o dobrych duetach!)
Grzegorz i Kamil, Autorzy podcastu „No nie gadaj”

Co kieruje człowiekiem, który staje się mordercą? Co sprawia, że dana osoba zostaje ofiarą? Jeśli zadajesz sobie takie pytania, ta książka pomoże Ci uzy¬skać na nie odpowiedzi. Moim zdaniem lektura obowiązkowa dla osób interesujących się sprawami kryminalnymi.
Anna Hojnacka, Atorka bloga i podcastu „historiekryminalne.pl”


„Motyw ukryty” to kolejna książka powstała w oparciu o osiągnięcia współczesnej psychologii śledczej. Doświadczony profiler, psycholog dr Bogdan Lach dzieli się z nami swą bogatą wiedzą z dziedziny przestępstw związanych z użyciem przemocy. Jasny, żywy język Katarzyny Bondy pozwala Czytelnikowi znaleźć się w świecie w którym toczy się codzienne życie przyszłej ofiary. Poznajemy jej radości, plany, problemy i obserwujemy sposób zachowania potencjalnego sprawcy, jego przyzwyczajenia, rytm dnia, rodzinę, sąsiadów, przyjaciół. Snujemy domysły na temat możliwych motywów działania osób, biorących udział w zdarzeniu. Uczestniczymy w kilku ostatnich dniach i godzinach życia ofiary. Równocześnie Autorzy przybliżają nam warsztat pracy psychologa śledczego. Integracja wiedzy z zakresu wielu dziedzin psychologii i psychokryminalistyki, odrębna bogata metodologia umożliwia odpowiedź na pytanie, jakim człowiekiem był sprawca, jakie wartości były dla niego ważne, jakie cechy osobowości ujawniały się w jego zachowaniu. Jakimi motywami mógł się kierować?
Autorzy proponują Czytelnikowi niebanalną narrację – suchy, konkretny opis zdarzeń oraz analizę zachowania osób uwikłanych w sprawę przeplataną przemyśleniami profilera, które traktować można jak osobisty dziennik spisany przez niego gdy zajmował się sprawą.
Czytelnik zainteresowany tematem, lecz z niewielką wiedzą psychologiczno-kryminalistyczną może towarzyszyć ekspertowi w próbie zrozumienia umysłu przestępcy i jego ofiary. Może wraz z ekspertem poszukiwać rozwiązania kolejnych spraw. Psycholog śledczy wprowadza nas w swój warsztat z pasją. Równocześnie uświadamiamy sobie, że jest to praca wymagająca nie tylko zaangażowania, czasu i cierpliwości, lecz także, a może przede wszystkim, rzetelnych umiejętności diagnostycznych – od umiejętności analizy akt i analizy biografii, poprzez umiejętności diagnozowania uwarunkowań indywidualnych, środowiskowych, sytuacyjnych.

„…Sprawca dobrze znał teren. Doskonale znał także osobowość
ofiary, która była od niego całkowicie zależna i z łatwością zgadzała
się na wszystkie jego propozycje… hipotetyczny atak nastąpił nieoczekiwanie
i był uwarunkowany sytuacyjnie i emocjonalnie…” Starczyło, że pod jakimkolwiek
pretekstem namówił dziewczynę na przejażdżkę samochodem,
dokonał zbrodni, a ciało ukrył…”.

Dobrze się czyta przemyślenia specjalisty, który jak współczesny Sherlock Holmes rozwiązuje zagadkę, wykorzystując nie tylko dedukcję, lecz także aktualne osiągnięcia współczesnej nauki
dr Maria Kujawa Prezes Stowarzyszenia Psychologów Sądowych w Polsce

Seria: dokument kryminalny
Wydawca: MUZA SA
Data premiery: 20.05.2020
Liczba stron: 448
 
www.katarzynabonda.pl

 
Wróć do spisu treści